A köldökzsinórvérből származó vérképző őssejtek alkalmazása több mint húsz éves klinikai múltra tekint vissza és azóta kiemelkedő jelentőségre tett szert.
Nem csoda, hogy a kutatók ezért igyekeznek kiterjeszteni felnőttekre is a klinikai alkalmazásokat, megnövelve a natív hematopoetikus őssejtek számát más forrásokból származó őssejtekkel kiegészítve.
A New York-i Ichan School of Medicine at Mount Sinai kutatói vérképző őssejtekhez hasonló sejteket fejlesztettek négy humán transzkripciós faktor átvitelével felnőtt egérsejtekbe. E négy faktor kombinációja indukálja a hematopoetikus őssejtképződést.
A kutatók szerint ezek az eredmények megalapozhatják egy páciens-specifikus vérképző őssejt-terápia megalkotását. A szóban forgó eredményeket tartalmazó tudományos közlemény szerzője, Carlos Filipe Pereira állítása szerint a Petri-csészében növesztett sejtek képesek voltak felnőtt vérsejt-kolóniákat létrehozni.
Számos kutatócsoport próbált már vérképző őssejteket létrehozni embrionális őssejtekből, azonban ez az eljárás igen problémásnak bizonyult. Ezzel szemben a megfelelő fehérjék kiválasztása a megfelelő felnőtt sejtekkel kombinálva egyszerűbb és reprodukálhatóbb módszer.
A köldökzsinórvér alkalmazásának kiterjesztése a felnőtt páciensekre, azaz vérképző őssejtek programozása, ígéretes lehetőség a vér különböző betegségeinek kezelésére, úgy mint az aplasztikus anémia (vérszegénység), különböző limfómák, immundeficienciák vagy tumorok.
Forrás: Perreira at al.: Induction of hemogenic program in mouse fibroblasts. Cell Stem Cell. 2013