Az őssejtek elterjedt alkalmazási kísérletei mellett, az utóbbi években a klinikai alkalmazások számos új perspektívával bővültek. Egy ilyen lehetőség a stressz-inkontinencia (SUI), a vizeletvisszatartási problémák egyik típusának kezelése.
Ez a kellemetlen betegség igen gyakori, hiszen 40 éves kor felett háromból egy nő szenved tőle, de akár a férfiak is érintettek lehetnek, különösen a prosztata műtéten átesett páciensek. A vizelet szivárgását a medencefenékre gyakorolt nyomás váltja ki, a nyomás okozója pedig lehet egy tüsszentés, köhögés vagy a nevetés is. A betegség leggyakrabban a terhesség után jelentkezik.
Az ilyenkor szokásos klinikai eljárás a műtéti kezelés, mely során egy szintetikus hálót helyeznek fel. Mivel azonban egy testidegen anyagról van szó, ez jelentősen növeli a műtét alatti és utáni komplikációk előfordulásának esélyét.
Az őssejt-terápia egy olyan alternatív eljárás, amelynek célja a vizelettartásért felelős anatómiai struktúrák helyreállítása.
Egy koreai orvosi szaklapban publikált tanulmányban (Lee et al, 2010) a kutatók bíztató eredményekkel szolgáltak a nők inkontinencia-kezelését célzó köldökzsinórvér- őssejtek biztonságos és hatékony alkalmazhatóságát illetően. A kísérletben 39 nő vett részt. Az őssejteket a húgycsőbe injektálták, az eljárást mindvégig egyetlen személy végezte, egyetlen kórházban. A kísérlet során nem tapasztaltak posztoperatív komplikációt és 3 hónap elteltével az alanyok 83%-a több mint 50%-ban elégedett volt a Páciens Elégedettségi kérdőív alapján, míg 12 hónap elteltével már 72,2% volt az elégedettségi index.
Az eredmények alapján bízhatunk benne, hogy a stressz-inkontinencia hamarosan hatékonyan kezelhető lesz.
Forrás: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2877237/