“Eredményeink igazolták, hogy a köldökzsinórvérből származó éretlen mezenchymális őssejtek biológiailag előnyösebbek a felnőtt őssejtforrásokkal szemben, így a köldökzsinórvér mezenchyma őssejtjei hasznos modellként szolgálnak az őssejtterápia klinikai alkalmazásában.“
Erre a következtetésre jutott az a koreai kutatócsoport, amely nemrég publikálta összehasonlító tanulmányát a témában.
A tavalyi évben megélénkült a mezenchymális őssejtek klinikai alkalmazásával kapcsolatos érdeklődés, így különböző forrásokból származó mezenchymális őssejtek alkalmasságát vették fontolóra bizonyos gyógyíthatatlan betegségek kezelésében. Bár a csontvelő és a zsírszövet bevett őssejtforrásnak számít, maga a begyűjtési technika invazív eljárás és idősebb alanyok esetén ezek a sejtek hatástalanok lehetnek. A köldökzsinórvér ezért sokkal alkalmasabb forrás lehet, hiszen nem vet fel etikai problémákat és begyűjtése nem igényel invazív beavatkozást.
A koreai kutatócsoport elvégezte a csontvelői, zsírszöveti és a köldökzsinórvérből származó mezenchymális őssejtek néhány funkcionális tulajdonságának összehasonlítását. Bár mindhárom forrásból származó őssejtek azonos immunszupresszáns tulajdonsággal és differenciálódási képességgel bírtak (nevezetesen csontszövetet, porcszövetet és zsírszövetet voltak képesek létrehozni), a köldökzsinórvérből származó mezenchyma őssejtek magasabb proliferációs rátával (osztódási képességgel) rendelkeztek és kevesebb sejten fejeződtek ki az elöregedés markerei. Továbbá erőteljesebb gyulladásgátló hatást mutattak, amely előnyös lehet a gyulladásos légzőszervi megbetegedések kezelésében is.
E biológiai tulajdonságok alapján a köldökzsinórvérből származó mezenchyma őssejtek a regenerációs medicina és a különböző szövettechnikai eljárások kedvelt, könnyen hozzáférhető eszközei lehetnek.